Bashkimi Evropian bie dakord të fillojë bisedimet tregtare me SHBA

21:57 | 15 Prill 2019

Vendet e Bashkimit Evropian dhanë fjalën përfundimtare të hënën për të filluar bisedimet formale tregtare me Shtetet e Bashkuara pas disa muajsh vonese për shkak të rezistencës franceze.

Në fund, qeveritë e BE votuan me shumicë të qartë për të miratuar mandatet negociuese të propozuara nga Komisioni Evropiani, me Francën kundër votimit dhe Belgjika që abstenoi.-përcjell arbresh.info

Komisioni, i cili koordinon politikën tregtare për 28 anëtarët e Bashkimit Evropian, dëshiron të fillojë negociatat në dy pista – një për të ulur tarifat për mallrat industriale, tjetra për të bërë më të lehtë për kompanitë që të tregojnë se produktet plotësojnë standardet e BE apo SHBA.

Duhej të mbështetej nga shtetet anëtare të BE-së për ta bërë këtë.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara arritën uljen e tensioneve në korrikun e kaluar, kur Presidenti i SHBA Donald Trump ra dakord të ndalonin vendosjen e tarifave ndëshkimore mbi makinat e BE pasi të dy palët kërkonin të përmirësonin lidhjet ekonomike.

Kjo përfshinë heqjen e tarifave për “mallra industriale jo auto”.

Komisioni ka thënë në mënyrë të përsëritur se nuk do të diskutojë mbi tarifat apo pengesat në tregtinë e produkteve bujqësore, por është i gatshëm të diskutojë makina, duke e vendosur atë në një kurs të mundshëm përplasjeje me Uashingtonin.

Administrata Trump ka një listë të gjerë të dëshirave, ​​duke përfshirë qasje të plotë në tregun e bujqësisë.

Diplomatët thonë se Gjermania, eksportet e makinave dhe pjesëve të tyre në Shtetet e Bashkuara janë më shumë se gjysma e totalit të BE, dëshiron të shtyjë përpara me bisedimet për të shmangur tarifat për prodhuesit e makinave Volkswagen, Daimler dhe BMW.

Franca, me shumë pak eksport të makinave të SHBA, kishte kërkuar të shtyjë çështjen përtej zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në maj, i bindur se trajtimi me Trump nuk është fitues i votave.

Franca ka këmbëngulur se bujqësia nuk duhet të shfaqet në bisedime, por që dispozitat për ndryshimet klimatike duhet të jenë – një kërkesë e vështirë për tërheqjen e Trump nga marrëveshja e klimës së Parisit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara