Banka Botërore paralajmëron se 60 milionë njerëz janë në rrezik nga ‘varfëria ekstreme’

09:03 | 20 Maj 2020

Gati 60 milionë persona koronavirusi do t’i çojë drejt varfërisë ekstreme, paralajmëron presidenti i Bankës Botërore.

David Malpass tha se banka pret që rritja ekonomike globale të zvogëlohet me 5% këtë vit pasi kombet merren me pandeminë, transmeton portali arbresh.info.

Kjo ka çuar tashmë në miliona njerëz të humbasin punën e tyre dhe bizneset dështojnë, me vendet e varfra të ndjehen të mprehta.

“Miliona jetesa janë shkatërruar dhe sistemet e kujdesit shëndetësor janë nën tendosje në të gjithë botën”, tha ai.

“Vlerësimi ynë është që deri në 60 milionë njerëz do të shtyhen në varfëri ekstreme – kjo fshin të gjithë përparimin e bërë në zbutjen e varfërisë në tre vitet e fundit”, paralajmëroi Malpass të martën.

Banka Botërore e përcakton “varfërinë ekstreme” si të jetosh me më pak se 1.90 dollarë për person në ditë.

Huadhënësi me qendër në Uashington po ofron 160 miliardë dollarë në grante dhe kredi me interes të ulët për të ndihmuar vendet e varfra për të zgjidhur krizën. Malpass tha se 100 shtete, me 70% të popullsisë në botë, tashmë kishin marrë financime emergjente./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara