Azerbejxhani: Armenia po pëson humbje të mëdha

00:33 | 2 Tetor 2020

Një zëdhënës i Ministrisë Azerbajxhanase të Mbrojtjes, Nënkolonel Anar Eyvazov, pretendon se forcat e armatosura armene pësuan humbje të mëdha në ditën e pestë të konfliktit.

“Forcat e armatosura armene janë të detyruara të tërhiqen në drejtime të ndryshme,” tha Eyvazov në konferencën e sotme.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se gjatë kundërsulmimit të Forcave të Armatosura Azerbajxhanase nga 27 shtatori, deri në 200 tanke, më shumë se 228 armë artilerie, 300 sisteme të mbrojtjes ajrore, gjashtë pika komande dhe kontrolli, pesë depo municioni dhe një anti -sistemi raketor i avionëve S-300 ishin me aftësi të kufizuara. të Forcave të Armatosura Armene, transmeton portal arbresh.info

Më herët, zëvendëskryeministri i Armenisë, Tigran Avinjan, pretendoi se 1,280 ushtarë Azerbajxhanë u vranë dhe 2,700 u plagosën gjatë luftimeve pesë-ditore në Karabak.

ai deklaroi se Azerbajxhani ka humbur 90 dronë, 12 helikopterë, 181 tanke dhe automjete luftarake të këmbësorisë, tre sisteme të zjarrit të rëndë dhe katër aeroplanë që nga fillimi i konfliktit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara