Avioni rus niset për në SHBA për t’u dërguar ndihma

14:38 | 1 Prill 2020

Një avion ushtarak rus është nisur nga një pistë ajrore jashtë Moskës dhe drejtuar për në Shtetet e Bashkuara me ngarkesë të pajisjeve mjekësore dhe maskave për të ndihmuar Uashingtonin në luftë kundër pandemisë.

Presidenti Vladimir Putin i ofroi ndihmën ruse gjatë një bisede telefonike presidentit Donald Trump lidhur me përgjigjen më të mirë ndaj virusit, transmeton portali arbresh.info.

Fluturimi, i cili u organizua nga ministria ruse e mbrojtjes, ka të ngjarë të jetë jopopullore me disa kritikë të Trump të cilët i kanë kërkuar atij të ruajë distancën e tij nga Putini dhe të cilët argumentojnë se Moska përdor një ndihmë të tillë si një mjet gjeopolitik dhe propagandues për të çuar përpara ndikimin e saj, diçka që Kremlini e mohon.

“Trump pranoi me mirënjohje këtë ndihmë humanitare,” u citua zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov të thoshte nga agjencia e lajmeve Interfax të martën në mbrëmje. Vetë Trump foli me entuziazëm për ndihmën ruse pas thirrjes së tij me Putin.

Kanali rus Rossiya 24 të mërkurën tregoi aeroplanin duke u ngritur nga një bazë ajrore ushtarake jashtë Moskës në errësirë. Mbajtja e saj e ngarkesave ishte e mbushur me kuti kartoni dhe pako të tjera.

Rastet e konfirmuara në SHBA kanë arritur në 189,000 dhe 4,000 njerëz tashmë kanë vdekur atje nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara