Australia me rregulla të reja për rehabilitimin e minave të vjetra

11:14 | 8 Nëntor 2018

 Shteti australian i Queensland është i vendosur të zbulojë rregulloret e propozuara të burimeve javën e ardhshme që do të kërkojnë minatorët të paguajnë në një “fond sigurimi” për rehabilitimin e minave të vjetra.

“Jam i bindur se ky legjislacion gjen një ekuilibër të duhur për mjedisin dhe sektorin e burimeve, duke siguruar kompanitë e burimeve, jo taksapaguesit, të mbështesë projektligjin për rehabilitimin e minave të dështuara ose aseteve të bllokuara”, tha zëvendëskryeministrja Jackie Trad në një deklaratë.-përcjell arbresh.info

“Të gjithë minatorët (vullnetarët) duhet të paguajnë në atë që është në thelb një fond sigurimi për të siguruar që rehabilitimi i minave ndodh në Queensland dhe ne nuk lëmë një trashëgimi për gjeneratat e ardhshme ku ka mina të braktisura”, tha ajo për radio lokale.

Queensland është një nga eksportuesit më të mëdhenj të qymyrit në botë dhe është gjithashtu në pesë rajonet më të mira të botës për prodhimin e zinkut, plumbit, boksitit – që është bërë në alumin – dhe argjendi.

Ndryshimet në rregulloren, të propozuar së pari në tetor të vitit 2017, do të futen në parlament për debat javën e ardhshme.

Shefi ekzekutiv i Top BHP Billiton, Andrew Mackenzie tha se kompania kishte qenë në konsultime të zgjatura me qeverinë e shtetit lidhur me këtë çështje.

“Ne kemi gjetur një debat relativisht të ndjeshëm dhe në mënyrë të qartë nuk jemi në mbështetje të gjithçkaje që propozohet, por në të vërtetë ndihemi të dëgjuar dhe e kuptojmë pse duhet të kemi diskutimin”, u tha Mackenzie gjatë një njoftimi pas AGM në Adelaide të enjten.

Sektori i burimeve të Queensland shton më shumë se 55 miliardë dollarë në linjën e fundit të shtetit dhe kontribuon me më shumë se 4 miliard dollarë në honorare, sipas Këshillit të Burimeve të Queensland.

Shane Goodwin, kreu i punëve të korporatave në Burimet e Re të Australisë (NCZ.AX), e cila aktualisht po riparon atë që dikur ishte miniera më e madhe e zinkut në botë duke ri-përpunuar materialet e mbeturinave dhe duke eksportuar atë, tha se legjislacioni ishte mbështetës për industrinë dhe për minatorët më të vegjël./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara