Astronomët zbulojnë një planet gjigant

11:31 | 28 Shtator 2019

Astronomët kanë zbuluar një planet gjigant që, siç thonë ata, nuk duhet të ekzistojë, sipas teorive aktuale.

Bota në formën e Jupiterit është jashtëzakonisht e madhe në krahasim me yllin pritës të saj, duke kundërshtuar idenë e mbajtur prej kohësh për mënyrën si formohen planetët, transmeton portali arbresh.info.

Ylli, që është rreth 284 trilionë km larg, është një xhuxh i kuq i tipit M – lloji më i zakonshëm në galaktikën tonë.

Një ekip ndërkombëtar i astronomëve ka raportuar gjetjet e tij në revistën Science.

“Është emocionuese sepse kemi pyetur për një kohë të gjatë nëse planetët gjigantë si Jupiter dhe Saturni mund të formohen rreth yjeve kaq të vegjël,” tha Prof Peter Wheatley, nga Universiteti i Warwick, në Mbretërinë e Bashkuar, i cili nuk ishte i përfshirë në studimin e fundit.

“Unë mendoj se përshtypja e përgjithshme kishte qenë se këto planete thjesht nuk ekzistonin, por ne nuk mund të ishim të sigurt sepse yjet e vegjël janë shumë të zbehtë, gjë që i bën ata të vështirë për t’u studiuar, edhe pse ato janë shumë më të zakonshme se yjet si Dielli”, i tha ai BBC News.

Studiuesit përdorën teleskopë në Spanjë dhe SHBA për të ndjekur përshpejtimet gravitacionale të yllit që mund të shkaktohen nga planetët që rrethojnë atë.

Xhuxhi i kuq ka një masë më të madhe sesa planeti i saj rrethues – i quajtur GJ 3512b. Por ndryshimi në madhësinë e tyre është shumë më i vogël se sa është ndërmjet, të themi Diellit dhe Jupiterit.

Ylli i largët ka një masë që, më së shumti, 270 herë më e madhe se planeti. Për krahasim, Dielli është rreth 1,050 herë më masiv se Jupiteri./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara