Arrestohet ekzekutivja e Huaweit në Kanada

09:13 | 6 Dhjetor 2018

Vajza e themeluesit të telekomit gjigant kinez Huawei,  është arrestuar në Kanada dhe përballet me ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Meng Wanzhou, zyrtarja kryesore financiare e Huawei dhe zëvendëskryetare, u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor.-përcjell arbresh.info

Detajet e arrestimit nuk janë dhënë, por SHBA ka hetuar Huawei për shkelje të mundshme të sanksioneve kundër Iranit.

Departamenti Kanadez i Drejtësisë nuk mund të ndajë detajet e rastit. Meng iu dha një ndalim publikimi, pasi një gjykatës ra dakord të ndalojë policinë dhe prokurorët nga lëshimi i informacionit rreth rastit.

Ambasada e Kinës në Kanada protestoi për arrestimin dhe kërkoi lirimin e saj.

Huawei tha se kishte pak informacion rreth akuzave dhe nuk ishte “e vetëdijshme për ndonjë keqbërje nga ana e znj. Meng”.

Arrestimi vjen në një kohë delikate për marrëdhëniet SHBA-Kinë. Kombet janë të angazhuar në një luftë tregtare që ka parë të dyja vendet të taksojnë miliarda dollarë për mallrat e njëri-tjetrit.

Arrestimi nuk do të ndihmojë armëpushimin tarifor 90-ditor për të cilin dy kombet ranë dakord, pasi Presidenti Donald Trump dhe homologu i tij kinez Xi Jinping u takuan në G20./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara