Arous, fshati i pushimeve i udhëhequr nga spiunët

11:12 | 19 Prill 2018

Arous ishte një resort idelik pushimesh në shkretëtirën sudaneze në brigjet e Detit të Kuq. Por ky destinacion glamuroz ishte një bazë e agjentëve izraelitë me mision sekret.

“Arous në Detin e Kuq, një botë e ndarë”, thuhet në broshurë, duke e shpallur atë “qendrën e zhytjes dhe shkretëtirës së Sudanit”, transmeton portali arbresh.info.

Fshati Arous, në periferi të shkëmbinjve koralorë spektakularë dhe anijembytjeje të çuditshme, duket të jetë ëndrra e një entuziasti të zhytjes.

E vetmja gjë ishte, e panjohur për të ftuarit apo autoritetet, është se vendpushimi i zhytjes në Detin e Kuq ishte tërësisht i rremë.

Ishte një front, i krijuar dhe drejtuar për më shumë se katër vjet në fillim të viteve 1980 nga operativët e agjencisë së inteligjencës të Izraelit, Mossad.

Ata e përdornin atë si një mbulesë për një mision të jashtëzakonshëm humanitar – për të shpëtuar mijëra hebrenj etiopianë të bllokuar në kampet e refugjatëve në Sudan dhe i evakuuan ata në Izrael. Sudani ishte një vend armik arab dhe duhej të bëhej pa i gjetur askush, as atje, as në shtëpi.

“Ishte sekret shtetëror, askush nuk fliste për këtë”, thotë Gad Shimron, një nga agjentët që shërbeu në fshat. “Edhe familja ime nuk e dinte”.

Hebrenjtë etiopianë i përkisnin një komuniteti të quajtur Beta Izrael (Shtëpia e Izraelit), origjina e të cilit është e mbuluar me mister, përcjell arbresh.info.

Disa besojnë se ata zbritën nga një prej të ashtuquajturve 10 fiseve të lashta të mbretërive të lashta të Izraelit ose nga izraelitët që shoqëruan një djalë të Mbretëreshës së Shebas dhe Mbretit Solomon në Etiopi rreth vitit 950. Të tjerë mendojnë se ata ikën atje pas shkatërrimit të Tempullit të parë hebrenj në 586 para Krishtit.

Ata iu përmbaheshin Tevratit, praktikonin një version biblik të judaizmit dhe luteshin në sinagoga. Por, të izoluar nga pjesa tjetër e hebrenjve për mijëvjeçarë, ata besonin se ata ishin çifutët e fundit të mbetur në botë. Autenticiteti i izraelitëve të Beta u konfirmua nga rabinët kryesorë të Izraelit në fillim të viteve 1970./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale