Anulohen 640 fluturime në aeroportin e Gjermanisë, si pasojë e grevës së stafit të punëtorve

22:34 | 10 Janar 2019

Më shumë se 640 fluturime në Gjermani u anuluan të enjten për shkak të grevës së stafit të sigurisë në Düsseldorf, Këln dhe Stuttgart, ndërsa punëtorët kërkonin të ushtronin presion mbi menaxhimin në bisedimet e pagave.

Nga 1,054 fluturime të planifikuara në total, 643 u anulluan, thanë aeroplanët, duke shtuar se shumë nga udhëtarët e tyre do të preken, me vonesa të rëndësishme në pikat e kontrollit të sigurisë. Mesatarisht 115,000 pasagjerë kalojnë nëpër aeroporte në ditë.-përcjell arbresh.info

Sektori i sektorit publik Verdi tha se po negocionte në emër të 23,000 punëtorëve të sigurisë në Gjermani. Bisedimet e pagave do të rifillojnë më 23 janar, tha ajo. Bashkimi ka kërkuar një rritje pagash në 20 euro (23.06 dollarë) në orë përpara taksës.

Të hënën, një grevë në aeroportet e Berlinit Schoenefeld dhe Tegel kishte shkaktuar vonesa dhe anulime të fluturimit.

Rreth 1,000 punëtorë të sigurisë morën pjesë në grevë gjatë mëngjesit, tha Verdi të enjten, duke shtuar se greva do të vazhdojë deri në fund të ditës.”Pas pesë ditë bisedimesh, negociatat janë ndalur … dhe për këtë arsye ne menduam se ishte e nevojshme të bëjmë një lëvizje me këto greva paralajmëruese sot,” tha Andrea Becker, një zëdhënëse për bashkimin./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara