Angela Merkel dënon ‘fjalët drastike’ të Macron për NATO-n

20:39 | 7 Nëntor 2019

Si Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ashtu edhe kancelarja gjermane Angela Merkel forcuan rëndësinë e rolit të Gjermanisë në aleancën transatlantike pas një takimi për të diskutuar të mbrojtjen gjermane dhe çështje të tjera të enjten në Berlin.

Stoltenberg e përshkroi Gjermaninë si “në zemër të NATO-s”, ndërsa Merkel tha se NATO ishte “gurthemeli i sigurisë” për Gjermaninë, transmeton portali arbresh.info.

Merkel gjithashtu dënoi komentet e Presidentit Francez Emmanual Macron të bëra më parë të enjten. “Kjo pikëpamje nuk korrespondon me timen”, tha ajo.

Macron e përshkroi NATO-n si “të vdekur nga truri”, duke tërhequr vëmendje të veçantë rolin në ndryshim të Shteteve të Bashkuara brenda NATO-s.

Merkel e përshkroi deklaratën e Macron si “fjalë drastike” me të cilat ajo nuk ishte dakord me të, dhe ajo rikonfirmoi angazhimin e Gjermanisë për rolin e saj brenda NATO-s.

“Një sulm i tillë i gjerë nuk është i nevojshëm,” tha ajo.

Stoltenberg po viziton Berlinin për të marrë pjesë në ngjarje të lidhura me 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara