Amnesty International: SHBA duhet t’i hapë dyert për ata që largohen me dhunë nga Siria

09:40 | 14 Prill 2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Franca kanë bombarduar shume caqe të qeverisë në Siri në orët e hershme të mëngjesit.

Këto bombardime vijnë si përgjigje ndaj sulmit të supozuar kimik në qytetin sirian Douma javën e kaluar, transmeton Klan Kosova.

Por, Read Jarrar nga Amnesty International, i cili vepron në Lindjen e Mesme konkretisht në Afrikën e Veriut, ka thënë “Administrata e Trump nuk duhet t’ua kthejë shpinën burrave, grave dhe fëmijëve sirianë duke ua ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara”.

“Është koha që SHBA të rihapë dyert për njerëzit që arratisen me dhunë nga Siria”.

“Populli sirianë për gjashtë vjet kanë duruar sulme shkatërruese, përshirë edhe sulmet kimike. Të gjitha masat duhet të merren për të minimizuar dëmtimin e civilëve nga çdo veprim ushtarak”./Klan Kosova/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara