Aktorët e filmit ‘Contagion’ bëjnë thirrje: Pastroni duart dhe qëndroni në shtëpi

12:12 | 28 Mars 2020

Kate Winslet dhe Matt Damon janë shfaqur në seri video me bashkë-yjet e tyre të ‘Contagion’, Laurence Fishburne dhe Jennifer Ehle, për të dhënë një mesazh në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Regjisori Steven Soderbergh dhe skenaristi Scott Z Burns prodhuan videot, të cilat u filmuan nga vetë aktorët në shtëpitë e tyre, transmeton portali arbresh.info.

Contagion, një dramë e vitit 2011, është rishfaqur në vetëdijen publike mes pandemisë për shkak të komplotit të saj për një virus të ri që përhapet me shpejtësi në të gjithë botën.

Secili aktor flet për një çështje tjetër, siç është nevoja për të larë duart dhe për të dëgjuar ekspertët.

“Një nga gjërat më të rëndësishme [ekspertët] më mësuan: Pastroni duart sikur të varet jeta juaj nga kjo”, thotë Winslet. “Sepse tani në veçanti mund të jetë duke u varur”.

“[Në film] kam luajtur një djalë që ishte imun ndaj virusit hipotetik,” shpjegon Damon në videon e tij për distancimin shoqëror.

“Ky ishte një film, kjo është jeta reale. Nuk kam asnjë arsye të besoj se jam imun ndaj Covid-19, dhe as ti. pa marrë parasysh sa i ri je, ky është një virus i ri, do të duhet ca kohë që trupat dhe mjekët tanë ta kuptojnë atë dhe të kuptojnë mënyrën më të mirë për të na mbrojtur.

“Viruse të reja shfaqen gjatë gjithë kohës, kjo nuk është e para dhe nuk do të jetë e fundit. Lajmi i mirë është që kemi parë gjëra të tilla më parë dhe kemi dalë më të fortë si rezultat, dhe me kalimin e kohës do të fitojmë edhe kundër këtij.

“Sa kohë? Kjo është një pyetje e shkëlqyeshme. Askush nuk e di atë me siguri, por ne e dimë se si ta bëjmë atë ditë të shkoj më shpejt këtu, “vazhdon ai.

“Distanca sociale do të thotë të qëndrosh dy metra larg nga një person tjetër. Do të thotë të mos grumbulloheni në grupe dhe do të thotë të qëndroni në shtëpi ose të strehoheni në vend nëse kjo është ajo që ju thonë zyrtarët qeveritarë të bëni.

“Njerëzit mund të kenë Covid-19 dhe të kenë simptoma shumë të buta ose pa simptoma fare, kështu që edhe nëse mendoni se jeni i shëndetshëm ose ata janë të shëndetshëm, mos e merrni atë shans, nuk ia vlen”.

Damon gjithashtu thotë që të rinjtë nuk janë imun ndaj virusit dhe u bëri thirrje atyre që morën pjesë në pushimin e pranverës në SHBA.

Në SHBA tashmë ka shkuar numri i të infektuarve në 100 mijë, duke u shndërruar në epiqendrën e virusit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara