Agjentët nervorë Novichok – çfarë janë ata?

20:18 | 13 Mars 2018

Theresa May ka identifikuar agjentin nervor të përdorur në sulmin ndaj Sergei dhe Yulia Skripal në Salisbury si një novichok. Emri, që do të thotë “i sapoardhur”, i referohet një grupi të agjentëve nervorë të zhvilluar nga Bashkimi Sovjetik në vitet 1970 dhe 1980 për të shmangur kufizimet ndërkombëtare për armët kimike.

Ashtu si agjentë të tjerë nervorë, ato janë komponime organofosfate, por kimikate që përdoren për të bërë novichoks dhe strukturat e tyre përfundimtare, konsiderohen të klasifikuara në Britani të Madhe, në SHBA dhe në vende të tjera, transmeton portali arbresh.info.

Duke i bërë Novichoks në fshehtësi, nga kimikatet e mira të përdorura normalisht për insekticide dhe të ngjashme, Bashkimi Sovjetik synonte t’i prodhonte ato pa ndërhyrje.

“Shumë më pak është i njohur për novichokat se agjentët e tjerë nervorë”, tha Alastair Hay, një toksikolog mjedisor në Universitetin Leeds, i cili hetoi përdorimin e armëve kimike kundër kurdëve irakianë në Halabja në vitin 1988. “Ata nuk janë përdorur gjerësisht”.

Substancat më të fuqishme të novikokëve konsiderohen më vdekjeprurëse se VX, më vdekjeprurëse nga agjentët nervorë të njohur, të cilët gjithashtu përfshijnë sarin, tabun dhe soman. Dhe ndërsa novokolat punojnë në mënyrë të ngjashme me këto, duke i tejskupuar masivisht muskujt dhe gjëndrat, një ekspert i armëve kimike i tha kujdestarit se novichoks nuk degradohen shpejt në mjedis dhe kanë “një toksicitet shtesë”.

“Ky toksicitet shtesë nuk kuptohet mirë, kështu që unë e kuptoj pse njerëzit u kërkuan të lajnë rrobat e tyre, edhe nëse ajo ishte e pranishme vetëm në gjurmë”, tha ai.
Trajtimi për ekspozimin e novichokeve do të ishte i njëjtë me atë të agjentëve të tjerë nervorë, me atropine, diazepam dhe droga të quajtur oksim.

Strukturat kimike të agjentëve kryesorë u publikuan në vitin 2008 nga Vil Mirzayanov, një ish-shkencëtar rus që jeton në SHBA, por strukturat kurrë nuk janë konfirmuar publikisht. Mendohet se ato mund të bëhen në forma të ndryshme, duke përfshirë një aerosol pluhuri që do të ishte i lehtë për t’u shpërndarë.

Novichoks janë të njohur si agjentë binar, sepse ata bëhen vdekjeprurës vetëm pasi dy komponente relativisht të padëmshme janë të përziera së bashku./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale