Agjencia për të Drejtat e Njeriut në Minesota do të hetojë policinë

23:03 | 2 Qershor 2020

Departamenti i të Drejtave të Njeriut në Minesota do të nisë një hetim mbi departamentin e policisë në qytetin e Minneapolis, njoftuan zyrtarët të martën.

Hetimi do të shqyrtojë dekadën e fundit të politikave dhe praktikave, transmeton portali arbresh.info.

Ata gjithashtu kanë ngritur një akuzë për të drejtat civile për “policim të paligjshëm të bazuar në garë” në lidhje me vdekjen e George Floyd. Floyd vdiq pasi u arrestua nga policia në Minesota.

Kritikët kanë akuzuar departamentin e policisë për brutalitet dhe paragjykime ndaj pakicave për vite me radhë.

“Ndërsa ecim përpara, i kërkojmë komunitetit të vëzhgojë se çfarë bëjmë, e jo atë që themi”, tha guvernatori Tim Walz.

“Kjo përpjekje është vetëm një nga shumë hapa për të arritur në përpjekjen tonë për të rivendosur besimin me ata në komunitet që kanë qenë të paditur dhe të padëgjuar për shumë kohë”.

Walz shtoi: “Ne nuk do të rivendosim paqen në rrugët tona duke u paraqitur roja kombëtare … Ne do të rivendosim paqen duke adresuar çështjet sistemike që e shkaktuan atë në radhë të parë”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara