A është izolimi më i dëmshëm se virusi? Ekspertët mendojnë se është një zgjedhje e gabuar

12:36 | 29 Maj 2020

Dëmet që ka shkaktuar izolimi a është më i keq se vetë virusi? Kjo është një pyetje e ngritur nga liderë botëror të cilët pretendojnë se vështirësitë ekonomike dhe sociale të shkaktuara nga izolimi dhe kufizimet e rrepta të koronavirusit, vendosin një peshë më të rëndë në shoqërinë sesa shkalla e vdekjes së shkaktuar nga sëmundja.

Në situatën e krijuar nga koronavirusi dhjetëra miliona njerëz kanë humbur vendin e punës në Amerikë duke shënuar rënie ekonomike që nuk është parë që nga Depresioni i Madh.

Biznesmeni britanik Luke Johnson, gjatë një interviste për BBC tha: “Imagjinoni agonin e 2 milionë e më shumë njerëzve kur të humbasin punën e tyre. Sa vdekje mund të rrjedhin nga kjo?

Të njëjtën gjë e kishte thënë edhe presidenti amerikan Donald Trump në muajin mars, i cili kishte thënë për Fox News se: “Ju do të humbni më shumë njerëz duke vendos vendin në një recesion masiv ose në depresion.”

Homologu i tij nga Brazili, Jair Bolsonaro ka insistuar se rënia ekonomike do ta lëndontë shumë Brazilin, më shumë se vet virusi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara