33 ushtarë turq të vrarë në sulm në Idlib

11:47 | 28 Shkurt 2020

Të paktën 33 ushtarë turq kanë vdekur në një sulm të qeverisë siriane në Sirinë e mbajtur nga opozita në veri-perëndim, në një përshkallëzim të madh të konfliktit.

Turqia, e cila mbështet opozitën, thotë se goditi 200 objektiva qeverie si përgjigje, duke “neutralizuar” 309 ushtarë, transmeton portali arbresh.info.

Rusia, aleati kryesor ushtarak i Sirisë, thotë se trupat turke u sulmuan në provincën Idlib nga forcat siriane ndërsa vepronin përkrah luftëtarëve xhihadist.

Ata mohojnë që forcat e veta të jenë përfshirë në luftime në zonën e Balyun.

Forcat qeveritare, të mbështetur nga Rusia, janë përpjekur të tërheqin Idlib nga grupet xhihadiste dhe fraksionet rebele të mbështetur nga Turqia me bazë atje. Sulmi ajror erdhi pasi opozita rivendosi qytetin kryesor të Saraqeb, në veri-lindje të Balyun.

Idlib është provinca e fundit Siriane që mbetet në duart e opozitës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara