“Hitleri i ri” i njerëzimit vret 500 të pafajshëm, përfshirë edhe 100 fëmijë (VIDEO&FOTO)

09:24 | 27 Shkurt 2018

Janë shfaqur disa fotografi të tmerrshme që tregojnë viktima të reja të një sulmi të dyshuar kimik në një fshat të mbajtur nga rebelët në Siri.

Një shpëtimtar është shfaqur duke mbajtur një djalë të vogël në krahë pasi fëmija u vra gjatë sulmeve ajrore në al-Shifuniyah në Ghouta Lindore të Sirisë, transmeton portali arbresh.info.

Mjekët thonë se i riu ishte helmuar  në një sulm me gaz, ndërsa forcat e diktatorit Bashar al-Assad vazhdonin sulmin vdekjeprurës në rajon.

Fotot tronditëse tregojnë gjithashtu fëmijët dhe foshnjat që përdorin aparatin e frymëmarrjes në një spital.

Kjo vjen pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ishte koha për të ndaluar këtë ferr në tokë, duke bërë thirrje për zbatimin e një armëpushimi prej 30 ditësh.

 

Imazhet tronditëse tregojnë gjithashtu një vullnetarë të Helmetit të Bardhë që spërkat ujë në një fëmijë të vdekur për të hequr erën e gazrave toksike.

Imazhet tregojnë se bebet përdorin aparatin e frymëmarrjes në një spital të bërë me ndryshime pas sulmit kimik të dukshëm.

Një mjek sirian mban trupin e një fëmije në një klinikë të improvizuar pas një sulmi të dyshuar kimik në fshatin e mbajtur nga rebelët.

Një shpëtimtar është treguar duke mbajtur një djalë të ri në krahë pasi fëmija u vra gjatë sulmeve ajrore në fshatin rebel të al-Shifuniyah në rajonin e Ghouta Lindore të Sirisë. Mjekët thonë se i riu ishte helmuar në një sulm me gaz.

Të paktën 13 persona shfaqën simptoma pas bombardimeve të rrepta të regjimit, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe një mjek që i trajtonte të prekurit, transmeton portali arbresh.info.

Shoqata amerikane e mjekësisë siriane, e cila mbështet një spital në zonën e rrethuar, ka postuar fotografi në Twitter të fëmijëve të vegjël duke përdorur aparatin e frymëmarrjes.

“Ne konfirmojmë që 16 pacientë, duke përfshirë 6 fëmijë dhe 4 gra, që vuajnë nga simptomat që tregojnë ekspozimin ndaj komponimeve kimike, u trajtuan në objekt, tha ai.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu thotë se presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar “pushimet humanitare” të përditshme në zonën e mbajtur nga rebelët.

Shoigu tha në një deklaratë të hënën se armëpushimi do të organizohet për periferi të kryeqytetit të Damaskut, midis 9 dhe 14 të çdo dite, duke filluar nga e marta.

Ai tha gjithashtu se Rusia do të ndihmojë në vendosjen e një rruge evakuimi për civilët në zonë.

Njoftimi vjen dy ditë pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë duke kërkuar një armëpushim 30-ditor në të gjithë Sirinë.

Ghouta Lindore ka qenë nën bombardimet intensive nga forcat qeveritare për javë dhe së paku 10 njerëz janë vrarë të hënën pasi sulmet ajrore dhe bombardimet rifilluan, sipas aktivistëve vendas.

 

Fotot tronditëse tregojnë gjithashtu fëmijët dhe foshnjat duke përdorur aparatin e frymëmarrjes në një spital të shkrirë në rajonin e shkatërruar me bombë.

Të paktën 13 persona shfaqën simptoma pas bombardimeve të rrepta të regjimit, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe një mjek që trajtonte ata të prekur.

Shoqata amerikane e mjekësisë siriane, e cila mbështet një spital në zonën e rrethuar, ka postuar fotografi në Twitter të fëmijëve të vegjël duke përdorur aparatin e frymëmarrjes.

Civilët e dëshpëruar dhe të bllokuar në një nga sulmet më të egra të luftës civile në Siri, përderisa sulmet ajrore të regjimit u përplasën me zonat e mbajtura nga rebelët pavarësisht kërkesave të armëpushimit të OKB-së, transmeton portali arbresh.info.

Rusia ka pohuar se akuzat ndaj qeverisë siriane për sulmin kimik kishin për qëllim sabotimin e armëpushimit.

Qeveria siriane ka mohuar vazhdimisht përdorimin e armëve kimike në luftë, e cila së shpejti do të hyjë në vitin e tij të tetë duke vrarë qindra mijëra njerëz dhe duke detyruar gjysmën e popullsisë së Sirisë rreth 23 milionë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Qeveria siriane ka mohuar vazhdimisht përdorimin e armëve kimike në luftë, e cila së shpejti do të hyjë në vitin e tij të tetë duke vrarë qindra dhe mijëra njerëz dhe duke detyruar gjysmën e popullsisë së Sirisë rreth 23 milionë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Rusia, e cila ka mbështetur Assadin që nga viti 2015, tha të dielën se militantët në zonë po përgatitnin një ‘provokim’ që përfshin përdorimin e agjentëve kimikë. Sipas Tass, militantët po planifikonin të fajësonin sulmin ndaj regjimit.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov tha se situata në Ghouta Lindore të Sirisë ishte shumë alarmante dhe militantët po përdorin civilë lokalë si pengje, transmeton portali arbresh.info.

“Terroristët nuk po hedhin armët e tyre, po e mbajnë popullatën lokale si pengje, kjo është shkaku kryesor i një situate shumë të tensionuar”, tha ai për një konferencë me gazetarët.

Civilët e dëshpëruar dhe të bllokuar në një nga sulmet më të egra në Siri për shkak të sulmeve ajrore të regjimit, duke u përplasure me zonat e mbajtura nga rebelët pavarësisht kërkesave të armëpushimit të OKB-së.

Më shumë se 500 njerëz janë vrarë në një fushatë të madhe bombarduese nga forcat e Presidentit Bashar al-Assad që kanë hapur enklavën në skaj të Damaskut për më shumë se një javë.

Pas ditëve të grindjeve diplomatike, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të shtunën miratoi një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim 30-ditor në Siri ‘pa vonesë’ për të lejuar dërgesat e ndihmës dhe evakuimet mjekësore, transmeton portali arbresh.info.

Rezoluta ngriti shpresat për të çrrënjosur gjakderdhjen, por pas përplasjeve vazhdoi të dielën, ishte e paqartë kur dhe sa gjerësisht do të zbatohej armëpushimi.

Rusia është aleati kryesor i regjimit të Asadit. Në një thirrje telefonike të dielën, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron i kërkuan presidentit Vladimir Putin të përdorte influencën e tij për të arritur një armëpushim.

Ata i kërkuan Rusisë të ushtrojë presion maksimal ndaj regjimit sirian për të arritur një pezullim të menjëhershëm të sulmeve ajrore dhe luftimeve, “tha zyra e Merkelit.

 

Fëmijët marrin trajtim pas sulmit të dyshuar të gazit në fshatin al-Shifunieh, në Ghouta Lindore.

Qindra vetë janë vrarë në një valë sulmesh ajrore në pozicionet të mbajtura nga rebelët në Ghouta Lindore./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale