130 të vdekur e 500 të plagosur nga shpërthimet në Sri Lanka

10:42 | 21 Prill 2019

Të paktën 130 persona kanë vdekur dhe 500 të tjerë janë plagosur pasi gjashtë shpërthime tronditën tri kisha dhe tri hotele luksoze në Sri Lanka.

Shpërthimet, që ndodhën gati njëkohësisht, kishin për cak besimtarët dhe pushuesit që po festonin Pashkët, transmeton portali arbresh.info.

Kisha e Shenjtë e St Anthony dhe tre hotelet ku shpërthimet ndodhën janë në Colombo dhe frekuentohen nga turistë të huaj.

Nëntë turistë besohet të jenë ndër të vdekurit dhe Zyra e Jashtme tha se urgjentisht kërkoi informacion nga autoritetet lokale.

Dy nga shpërthimet dyshohet se janë kryer nga bombardues vetëvrasës. Zyrtarët e skuadrës së bombave po shpëtojnë viktimat nga rrënojat në vendet e shpërthimit, sipas një burimi.

Ky është sulmi i parë i madh me bombë në Sri Lanka që nga fundi i luftës civile 10 vjet më parë./Arbresh.info/

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara