​Laureati i çmimit Nobel kërkon solidaritet të hispanikëve për ballë Trumpit

00:51 | 14 Shkurt 2017

Fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi, Mario Vargas Llosa u bëri thirrje sot popujve hispanik të solidarizohen me komunitetin hispanik të Shteteve të Bashkuara, pasi siç tha ai, sikurse Meksika, edhe ata janë ekspozuar ndaj fyerjeve të Presidentit amerikan, Donald Trump.

Popujt hispanik janë ata popuj që bazë të gjuhës së tyre e kanë gjuhën spanjolle, e cila flitet në Spanjë, në Amerikën Qendrore dhe në Amerikën Latine.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara