Irani nisë përdorimin e centrifugave të avancuara për pasurimin e uraniumit

13:08 | 7 Shtator 2019

Irani thotë se ka filluar përdorimin e centrifugave të reja të përparuara për të pasuruar uranium – hapi i fundit në zvogëlimin e angazhimeve të tij në bazë të një marrëveshje bërthamore të 2015 me fuqitë botërore.

Dyzet centrifuga të tillë tani ishin operacionale, tha zëdhënësi i agjencisë bërthamore Behruz Kamalvandi, transmeton portali arbresh.info.

Urani i pasuruar mund të përdoret për të bërë karburantin e reaktorit, por edhe armët bërthamore.

Irani ndaloi të zbatojë dy angazhime në korrik në përgjigje të sanksioneve të rivendosura nga SHBA kur braktisi marrëveshjen.

Presidenti Donald Trump dëshiron ta detyrojë Iranin të negociojë një marrëveshje të re që do të vendosë frenime të pacaktuar në programin e saj bërthamor dhe gjithashtu do të ndalojë zhvillimin e saj të raketave balistike. Por Irani deri më tani nuk ka pranuar.

Vende të tjera që janë palë në marrëveshje – Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Kina dhe Rusia – janë përpjekur ta mbajnë atë gjallë. Por sanksionet kanë bërë që eksportet e naftës në Iran të shemben, vlera e monedhës së saj po binte, dhe dërgoi një rritje të lartë të inflacionit të saj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara