600 mijë nxënës nesër marrin rezultatet e testit PISA 2018

13:22 | 2 Dhjetor 2019

600 mijë nxënës, përfaqësues të rreth 32 milionë 15 vjeçarëve nga shkollat e 79 vendeve do të marrin nesër rezultatet e testit PISA 2018.

Çështjet kyçe që janë analizuar kanë të bëjnë me atë se sa janë të përgatitur të rinjtë për adoleshencë, çfarë është mësuar nga gjetjet në këto sisteme të arsimit, dhe a mundet shkollat të të dëshmojnë të ardhme të nxënësve me sfond jo të avancuar.

arbresh.info mëson se tashmë Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi, ka marrë raportin për Kosovën, por jo edhe rezultatet e këtij testit.

Ndërkombëtarisht këto rezultate do të bëhen të ditura nesër në orën 09:00, dhe arbresh.info do të ju sjellë LIVE komunikimin e tyre nga OECD./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara