Çfarë është “Shisha”, sa dhe si përdoret, çfarë ndikimi ka në organizëm?

14:12 | 8 Shkurt 2020 | Elmedina Ballazhi

“Shisha” është kthyer në shoqëruesin e preferuar të njerëzve jo vetëm nëpër clube, por edhe në ambiente më të vogla. Aroma dhe shija e ëmbël  tërheqë dhe shton kuriozitetin tek shumë njerëz, madje deri tek ata që nuk do të provonin kurrë pirjen e duhanit.

Shisha është përdorur për herë të parë nga osmanlitë.

Ne vizituam njërin prej lokaleve në kryeqytet, që i argëton të gjithë grup-moshat me tymosjen e shishas, ku e preferuara e të rinjve është shija “HiTech”, ku edhe na treguan procesin e përgatitjes së kësaj shije.

Të gjitha shishat këtu kanë procesin e filtrimit të nikotinës dhe i ka gjithsej 7 filtra të pastrimit, gjë që, dihet se nikotina është ndër alkaloidet kryesore e cila gjendet në gjethe dhe në rrënjët e duhanit. Në gjethe të thara të duhanit gjenden 4-5% nikotinë. Ajo nuk gjendet e lire por e komponuar me acidin citrik dhe atë malik.

Këtu tashmë janë perfeksionuar duke filluar nga përgatitja e shishes, filtrimi i nikotinës, bërja e koteleve të ndryshme por pa alkool.

Por edhe pse ju duket një mënyrë mjaft argëtuese për të kaluar kohën e lirë sipas menaxherit të “Çarshia Loung Bar”, Albert Tërstenës, shisha nuk është e dëmshme për shëndetin tonë.

“Të vetmit jemi prej shishave që punojmë pa alkool, edhe pse shisha preferohet të pihet me alkool, kemi edhe edhe koktele të ndryshme, si IceTea e “shpisë”, VanilaIce, DJSummer e shumë lloje të ndryshme”, thotë Albert Tërstena.

Ai thotë se, nuk është e dëmshme tymosja e shishas.

“Nuk mund të them së është shumë e dëmshme, sepse të konsumohet një shishe tash varet se a ka nikotinë ajo shije, e një shishe normale është sa i pi 10-15 cigare, apo një pako cigare në ditë”, thotë, Tërstena.

Por nga vjen historia e Shisha’s?

Shisha në formën e saj të parë dhe më të thjeshtë ka origjinën nga India.

Ajo shpejt udhëtoi në perëndim të Iranit, Turqisë dhe Egjiptit, ku ajo fitoi popullaritet në masë dhe tani janë faqet e disa prej hookahs që kanë cilësinë më të mirë në botë.

Shisha apo ndryshe Nargilja, thuhet se hynë në traditën e “shtëpive kafe” në Lindjen e Mesme dhe Turqisë, ku njerëzit tymin e duhanit si “hookahs”,  ose stilet e tjera e tymosin në një tub në ujin e ofruar.

Në këtë mjedis tradicional nargjile është zakonisht i varietetit të vetme-gete. Kjo është në kontrast me shumëllojshmëri multi-gete favorizuar në sallon nargjile dhe qëllim për të theksuar natyrën komunale e aktivitetit.

Vetë Tërstena thotë se ka klient edhe nga India që vijnë për të tymosur shisha.

Ai ka një mesazh për të rinjtë.

Por cilat janë karakteristikat e Shishas?

Lounges nargjile janë gjetur kryesisht në qytetet kolegj dhe zonat urbane dhe janë konsideruar nga disa si një roman dhe mënyra elegant të bisedoj dhe të përqafuar multi-kulturës.

Disa njerëz në Lindjen e Mesme e në Azinë Jugore konsiderojnë shishan se ato janë vazhdimësi në traditat e tyre kulturore.

Si është versioni evropian i origjinës?

Studiuesit argumentojnë se origjina e kësaj pajisje duhanit merr origjinën në Evropë.

Nargjile – çfarë është ajo? Kur filloi të përdoret?

Nargjile ishte një pjesë e detyrueshme në darkë apo një bisedë të biznesit, se nëse i ofron dikujt një tym ke shprehur në një far mënyre një respekt të mysafirit.

Nargjile përbëhet nga disa pjesë të veçanta. Artizanët bëjnë ata nga kristal, porcelani dhe argjendi.

Si është versioni indian i origjinës?

Sipas një versioni, shisha apo nargilja është shfaqur në Indi dhe u përhap në shumë vende në Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Emrat janë të ndryshme, ka rreth 50 copë.

Fillimisht indianët e përdornin atë për analgesia.

ANALGESIA apo analgjezik është një qetësues i dhimbjes e hynë në grupin e ilaçeve që përdoren për të arritur lehtësim nga dhimbja.

Barnat analgjezik veprojnë në mënyra të ndryshme në sistemin nervor periferik dhe qendror.

Në ato ditë, nargjile dukej pak më ndryshe, ai kishte një formë të rrumbullakët dhe është prodhuar nga arra e kokosit./E.Ballazhi/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara