Stoltenberg “qorton” Haradinajn dhe Vuçiqin, i kërkon qetësi

15:20 | 6 Dhjetor 2018

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka telefonuar sot presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Këtë telefonatë, Stoltenberg thotë ta ketë bërë për t’i informuar për rezultatin e takimit të së mërkurës të Ministrave të Jashtëm të NATO-s në Ballkanin Perëndimor, raporton arbresh.info.

“Unë nënvizova se si Beogradi dhe Prishtina duhet të tregojnë qetësi dhe përmbajtje, dhe të shmangin çdo deklaratë ose veprim provokues,” bënë të ditur Stoltenberg.

Me Haradinajn, thotë se ka diskutuar planet e Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri.

“Me z. Haradinaj, ngrita planin për të ecur përpara me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në një ushtri. Unë theksova se një veprim i tillë është i paarsyeshëm, shkon kundër këshillës së shumë aleatëve të NATO-s dhe mund të ketë pasoja negative në perspektivat e Kosovës për integrimin euroatlantik. Kam përsëritur se nëse duhet të evoluojë mandati i Forcës së Sigurisë së Kosovës, NATO do të duhet të shqyrtojë nivelin e angazhimit tonë me Forcën e Sigurisë së Kosovës,” është shprehur Stoltenberg, shkruan arbresh.info.

Ai bënë të ditur se në bisedë telefonike me Vuçiqin i ka kërkuar zbutjen e tensioneve ndërmjet dy vendeve.

“Unë gjithashtu fola me presidentin Vuçiç për nevojën e heqjes së tensioneve aktuale. U kujtova të dyja se dialogu i ndërmjetësuar nga BE midis Beogradit dhe Prishtinës mbetet e vetmja mënyrë për të sjellë paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm në rajon. NATO mbetet e angazhuar për sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës përmes misionit paqeruajtës të KFOR-it, i mandatuar nga OKB,” thotë Stoltenberg.

Kosova pritet të miratojë në lexim të dytë projektligjet për FSK-në, si pjesë e pakos për transformimin e plotë në ushtrinë e Kosovës. Serbia ka angazhuar aleatët e saj si Rusia dhe Kina, për të pamundësuar transformimin edhe në këtë fazë të hershme./arbresh.info/

Haradinaj flet në telefon me Stoltenbergun rreth ushtrisë

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara