PDK dhe Vetëvendosje hapin fushatën në veri të Mitrovicës

13:04 | 13 Maj 2019

Ka nisur fushata parazgjedhore për zgjedhjet e 19 majit në veri të Kosovës e cila do të zgjasë deri më 17 maj.

Në këto zgjedhje garojnë Lista Serbe, Partia Demokratike e Kosovës si dhe Lëvizja Vetëvendosje.

Këto dy të fundit  tashmë kanë hapur fushatën për kryetar të Mitrovicës Veriore, njofton Klan Kosovva.

Kandidatja e Partisë Demokratike për kryetare të kësaj komune, Gonxhe Çaushi hapi fushatën me vizitat që i ka bëri disa bizneseve në Lagjen e Boshnjakëve.

Ajo iu ka premtuar kushte më të mira.

Ndërkaq, kandidati i Vetëvendosjes, Erden Atiq ka thënë se kanë në plan bashkimin e qytetit të Mitrovicës.

Ai tha se fushatë do të bëjë në mënyrë jo shumë publike për t’u treguar  planprogramin të rinjve.

Në zgjedhjet e 19 majit garon edhe Lista Serbe me ç`rast në veri të Mitrovicës, janë shfaqur posterët e kandidatit të saj për kryetar të kësaj komune, Goran Rakiq, njofton Klan Kosova.

Komisioni Qendror Zgjedhor ka angazhuar 670 komisionarë që do të angazhohen në 44 qendra të votimit në gjithsej 87 vendvotimepër zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri që do të mbahen më 19 maj në katër komuna.

Të drejtë vote në Mitrovicën Veriore kanë 22.242 persona, në Leposaviq 18.390, në Zveçan 9.276 dhe në Zubin Potok 8.612. /klankosova.tv/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara