Ky është aeroplani amerikan që mbrëmë solli në Prishtinë 110 kosovarët nga Siria

21:53 | 20 Prill 2019

Kur po pritej që një grup grash dhe fëmijësh kosovarë të nxjerrë nga kampet e Sirisë të silleshin në Kosovë më një aeroplan të rregullt nga Stambolli

Pak minuta para orës 23:00 të së premtes, nga Turqia në Aeroportin e Prishtinës ateroi një aeroplan tjetër, që në bishtin e tij mbante flamurin amerikan.

Aeroplani ushtarak i SHBA-ve që do të shihni në pamjet e mposhte i solli në vendlindje 110 kosovarët e të mbijetuar nga lufta, familjarë të ish-pjesëtarëve shqiptarë të ISIS-it, që për muaj kishin mbetur të ngujuar në kampet e luftës siriane, shkruan Reporteri.net.

Në mesin e tyre ishin edhe katër ish-ushtarë nga Kosova të kësaj organizate terroriste tre prej të cilëve janë në mbajtje policore, derisa një të mituri i janë shqiptar 30 ditë paraburgim.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara