Krasniqi: Ideja për ndryshim kufijsh, ide e kahmotshme e Serbisë e rikthyer përmes Thaçit

07:21 | 16 Mars 2019

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka kritikuar qëndrimin e disa partive opozitare kundër dialogut me Serbinë.

Ai thotë se miqtë e Kosovës kanë kërkuar unitet sa i përket bisedimeve në Bruksel.

“Janë inate politike”, thotë Krasniqi në emisionin ‘DPT te Fidani’ në T7.

“E kuptoj opozitën që të kritikojë koalicionin qeverisës në të gjitha punët e brendshme por nuk mund ta arsyetoj kur është çështja e bisedimeve me palën serbe duke pasur parasysh kërkesën e SHBA-së dhe BE-së që pala shqiptare të ketë qëndrim të unifikuar”, tha Krasniqi.

Ndërkohë, Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, thotë se ideja e shkëmbimit të territoreve është ide e Serbisë.

“Unë mendoj që ideja për ndryshimin e kufijve, ideja për të shkëputur hapësira të Kosovës nuk është ide e Thaçit, është ide e kahmotshme e Serbisë që në këtë rast është rikthyer përmes Thaçit’, theksoi ai.

“Vazhdimi i idesë serbe për korrigjim kufijsh dhe për lëvizje të hapësirave është antikushtetuese por nuk është e Thaçit”, tha Krasniqi.

Lajmet më të lexuara