Ismajl Syla: Periudha mes dy luftërave botërore ishte e errët në historinë e Kosovës

12:46 | 11 Shkurt 2019

Organizata politike, “Xhemijet” të hënë ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 100 vjetorit të themelimit. 

Ne ketë ceremoni, ismajl Syla, këshilltar i presidentit te Kosovës, Hashim Thaqi, ka thënë se periudha mes dy luftërave botërore ishte me e vështira për shqiptarët.

“Përkundër padrejtësive historike rezistenca e trojeve shqiptare nuk është ndalur asnjëherë periudha ndërmjet dy luftërave botërorë ishte me e errëta ne historinë e Kosovës. Ne ketë kohë shqiptarët kërkuan vetëm siguri të pronës dhe trupit çdo gjë tjetër ishte reduktuar”, ka thanë ai.

Ndërsa profesori, Nxehmini Spahiu ka thënë se Ferat Dragaj është cilësuar si politikani më i zhdërvjellët në shoqërinë serbe- kroate- sllovene.

“Ambasadori amerikan e ka cilësuar Ferat Dragen si politikani më i zhdërvjellët në shoqërinë serbo- kroate-sllovene. Unë u binda për ketë nga literatura serbe, aty shihet se Draga është konsideruar armiku numër një i shoqërisë serbo-kroate-slloveni”, ka thënë ai.

Spahiu madje ka thënë se thumbuesit e kësaj organizata politike kanë meritor pse ne jetojmë sot“ Pikërisht këta tre burra, Nexhat Draga, Aqif Bula dhe Ferat Draga, janë më meritoret që ne sot ekzistojmë”, ka shtuar ai, raporton Arbresh.info.

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara