Darmanoviq: Dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiqit dhe Thaçit më shumë hapësirë ​​për negociata

13:26 | 20 Korrik 2019

Ministri malazez i Punëve të Jashtme, Sërgjan Darmanoviq, thotë se dorëheqja e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, u jep hapësirë më të madhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi e atij serb Aleksandër Vuçiq, për negociata.

“Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga zyra e Kryeministrit të Qeverisë së Kosovës, u jep hapësirë për negociata dy negociatorëve kryesorë në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq”, tha Dermanoviq në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Darmanoviq, megjithatë, thekson se e ardhmja e kësaj çështje varet nga marrëdhëniet mes forcave në Kuvendin e Kosovës dhe mes vet politikanëve e liderëve kosovarë.

“Sigurisht, Ramush Haradinaj ishte një pjesëmarrës i shquar në zgjidhjen e problemeve dhe marrëdhënieve të serbëve të Kosovës dhe kishte pikëpamjet e tij për këtë”, tha ai.

Ministri malazez konsideron se mungesa e Haradinajt në Kosovë, varësisht se si do të shkojë procesi në Gjykatën Speciale, atje ku u ftua në cilësinë e të dyshuarit, mund të krijojë skenarë të rinj në vend.

“Kjo në të vërtetë është çështje e marrëdhënieve të tyre të brendshme dhe politikës së tyre. E gjitha varet se nga kush do të formohet qeveria e ardhshme e Kosovës. Dhe, nëse partia e tij do të mbetet në pushtet – domethënë nëse koalicioni që ai drejton do të dominojë procesin politik apo jo. Shumë çështje janë para nesh dhe nuk duhet të nxitojmë për përfundime”, thotë tutje ai.

Lajmet më të lexuara